W sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych (mającej za przedmiot zwrot nienależnie pobranych świadczeń) Sąd Najwyższy przyjmuje do rozpoznania skargę kasacyjną sporządzoną przez r. pr. Macieja Bieszczada ze wskazaniem jej oczywistej zasadności jako przyczyny kasacyjnej.
W kwietniu i maju 2023 r. zakończyły się pierwsze dwie sprawy, w których miałem okazję występować przed Sądem Najwyższym. Niniejszy post poświęciłem na ich krótkie podsumowanie.
Komentarz radcy prawnego Macieja Bieszczada do projektowanych zmian w przepisach ustawy Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim dotyczą wstrzymywania wykonalności prawomocnych orzeczeń wydawanych w sprawach toczących się na podstawie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę
Dnia 16 lutego 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi wyrok w sprawie toczącej się po skierowaniu przez Sąd Apelacyjny w Warszawie pytania prejudycjalnego w zakresie dotyczącym dopuszczalności wstrzymania wykonania prawomocnego orzeczenia zapadłego w sprawie prowadzonej na podstawie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę (C-638/22 PPU). Znane jest już stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE.
Ustalenie nazwiska dziecka w sprawie o ustalenie ojcostwa, pomimo jasnego brzmienia przepisów, nie zawsze jest oczywiste. W artykule kilka słów o zakończonej wniesieniem przyjętej do rozpoznania przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej w sprawie tego rodzaju.
W niniejszym tekście skupiam się na przykładowych, konkretnych sposobach uregulowania kontaktów oraz, co równie ważne, na sposobach zobowiązywania rodziców do określonego postępowania w postanowieniu o kontaktach w ten sposób, by orzeczenie o kontaktach mogło być efektywnie wykonywane.
Kontakt
Zapraszam do kontaktu e-mailowego, telefonicznego lub przez dedykowany formularz