W kwietniu i maju 2023 r. zakończyły się pierwsze dwie sprawy, w których miałem okazję występować przed Sądem Najwyższym. Niniejszy post poświęciłem na ich krótkie podsumowanie.
Komentarz radcy prawnego Macieja Bieszczada do projektowanych zmian w przepisach ustawy Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim dotyczą wstrzymywania wykonalności prawomocnych orzeczeń wydawanych w sprawach toczących się na podstawie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę
Dnia 16 lutego 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi wyrok w sprawie toczącej się po skierowaniu przez Sąd Apelacyjny w Warszawie pytania prejudycjalnego w zakresie dotyczącym dopuszczalności wstrzymania wykonania prawomocnego orzeczenia zapadłego w sprawie prowadzonej na podstawie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę (C-638/22 PPU). Znane jest już stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE.
Ustalenie nazwiska dziecka w sprawie o ustalenie ojcostwa, pomimo jasnego brzmienia przepisów, nie zawsze jest oczywiste. W artykule kilka słów o zakończonej wniesieniem przyjętej do rozpoznania przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej w sprawie tego rodzaju.
W niniejszym tekście skupiam się na przykładowych, konkretnych sposobach uregulowania kontaktów oraz, co równie ważne, na sposobach zobowiązywania rodziców do określonego postępowania w postanowieniu o kontaktach w ten sposób, by orzeczenie o kontaktach mogło być efektywnie wykonywane.
Kontakt
Zapraszam do kontaktu e-mailowego, telefonicznego lub przez dedykowany formularz